Generic Banner

Competition shedule and results

Schedule

For the workshop schedule see the information section

Date Time Event
Monday 16th 12:00 - 13:15 1st Preliminary Round - Showdance Latin
13:15 - 14:00 1st Preliminary Round - Formation Standard
15:00 - 15:20 Final B Formation Standard
15:20 - 16:00 Final Showdance Latin
16:45 - 17:00 Final A Formation Standard
18:00 - 20:00 Open ceremony
Tuesday 17th 11:00 - 12:15 1st Preliminary Round - Showdance Standard
12:15 - 13:00 1st Preliminary Round - Formation Latin
13:45 - 14:55 Cheerleading
15:00 - 15:20 Final B Formation Latin
15:20 - 16:00 Final Showdance Standard
16:45 - 17:00 Final A Formation Latin
17:00 - 17:45 Taeke Dance
Wednesday 18th 09:00 - 09:30 1st Round - Bachata
09:00 - 09:30 1st Round - Merengue
09:00 - 09:30 1st Round - Salsa
09:30 - 10:30 1st Round - Line Dance
10:30 - 11:30 1st Round Footwork - Rock‘n Roll
11:30 - 12:30 2nd Round - Line Dance
13:15 - 13:45 1st Round Acrobatic - Rock’n Roll
13:45 - 14:45 Semifinal - Line Dance
14:45 - 15:15 Semifinal - Bachata
14:45 - 15:15 Semifinal - Merengue
14:45 - 15:15 Semifinal - Salsa
15:15 - 15:45 Runners up acrobatic - Rock’n Roll
16:45 - 17:10 Semifinal acrobatic - Rock’n Roll
17:10 - 17:40 Final - Line Dance
17:40 - 18:00 Final Footwork - Rock’n Roll
18:00 - 18:30 Final - Bachata
18:00 - 18:30 Final - Merengue
18:00 - 18:30 Final - Salsa
18:30 - 19:00 Final acrobatic - Rock’n Roll
Thursday 19th 10:00 - 10:20 1st Round Slow - Boogie-Woogie
10:30 - 11:00 1st Round - Wheelchair Latin
11:00 - 11:30 1st Round Fast - Boogie-Woogie
11:30 - 12:00 1st Round - Standard
12:45 - 13:00 Runners up Round Fast - Boogie-Woogie
13:00 - 13:15 2nd Round - Wheelchair Latin
13:15 - 13:40 2nd Round - Standard
13:40 - 14:00 Semifinal - Boogie-Woogie
14:45 - 15:10 Semifinal - Standard
15:10 - 15:30 Final Slow Round - Boogie-Woogie
16:15 - 16:30 Final - Wheelchair B
16:30 - 16:50 Final Fast Round - Boogie-Woogie
16:50 - 17:00 Final - Wheelchair A
17:00 - 17:45 Final - Standard
Friday 20th 10:00 - 10:20 1st Round - Hip Hop Small group
10:20 - 10:30 1st Round - Hip Hop Duo
10:30 - 10:45 1st Round - Hip Hop Solo Female
10:45 - 11:00 1st Round - Hip Hop Solo Male
11:00 - 11:30 1st Round - Latin
11:30 - 11:45 Hope Round - Hip Hop Small group
11:45 - 12:00 Hope Round - Hip Hop Duo
12:00 - 12:20 2nd Round - Latin
12:20 - 12:30 Hope Round - Hip Hop Solo Female
12:30 - 12:45 Hope Round - Hip Hop Solo Male
12:45 - 13:15 Semifinal - Latin
13:15 - 13:35 Final - Hip Hop Small Group
13:35 - 13:45 Final - Hip Hop Duo
13:45 - 13:55 Final - Hip Hop Solo Female
14:00 - 14:10 Final - Hip Hop Solo Male
14:10 - 15:20 Cheerleading
15:30 - 16:15 Final - Latin
16:00 - 20:00 Closing Ceremony

16/09/2013 Formation Standard Confirmed results available

16/09/2013 Show Dance Latin Confirmed results available

17/09/2013 Cheerleading Confirmed results available

17/09/2013 Formation Latin Confirmed results available

17/09/2013 Show Dance Standard Confirmed results available

17/09/2013 Taike Confirmed results available

18/09/2013 Line Dance Solo Female Confirmed results available

18/09/2013 Line Dance Solo Male Confirmed results available

18/09/2013 Rock 'n Roll Confirmed results available

18/09/2013 Salsa On One Confirmed results available

19/09/2013 Boogie Woogie Confirmed results available

19/09/2013 Standard Confirmed results available

19/09/2013 Wheelchair Confirmed results available

20/09/2013 HipHop Duo Confirmed results available

20/09/2013 HipHop Small Team Confirmed results available

20/09/2013 HipHop Solo Female Confirmed results available

20/09/2013 HipHop Solo Male Confirmed results available

20/09/2013 Latin Confirmed results available